اخبار و مقالات

سئو و بهینه سازی سایت چیست ؟

سئو ازجمله یا عباراتی است که هر شخصی در اوایل آشنایی با طراحی سایت با آن مواجه میشود. پس حتماً این سوال برایش پیش خواهد آمد که سئو و بهینه سازی سایت چیست ؟ و به چه معناست؟ اگرشما هم به دنبال جواب این سوال هستید با مشاورین دیجیتال مارکتینگ یلدا همراه باشید.

سئو و بهینه سازی سایت در اصفهان

سئو و بهینه سازی سایت؟ و چه معنایی دارد؟

سئو و بهینه سازی سایت در موتورهای جست و جو مخفف Search Engine Optimization است. سئو از زمان روی کار آمدن موتورهای جستجو آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد.
برای سئو و بهینه سازی سایت تعاریف مختلفی وجود دارد, که هر کدام از آنها میتواند افقی دیگر از معنای اصلی این کلمه را برای شما روشن سازد:
به هر اقدامی که شما برای بالا بردن رتبه سایت در موتور های جست و جو مانند : گوگل , یاهو , بینگ , الکسا و ... بصورت مستقیم صورت می گیرد, سئو و بهینه سازی سایت گفته میشود.
سئو و بهینه سازی موتور های جستجو به منظور بهبود عملکرد سایت شما براساس استاندارهای موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر از این طریق است.
سئو و بهینه سازی(SEO)  مجموعه عملیاتی است که در طراحی سایت، تعیین روش های محتوایی و تولید محتوا انجام میدهیم, تا نتایج بهتری در موتور های جست و جو بدست آورده و بازدیدکننده بیشتری برای سایت خود جذب کنیم.
سئو و بهینه سازی سایت در واقع بهینه سازی تجربه کاربری از جستجو است. به عبارت دیگر باید برای رضایت کاربر از نتیجه حاصل شده نیز, اهمیت ویژه ای قائل شویم . مفهوم سئو و بهینه سازی تنها مربوط به موتورهای جستجو نیست بلکه بهینه سازی سایت برای بازدیدکنندگان نیز از مهمترین بخش های اصلی آن میباشد. بشکلی که در چند سال اخیر سیاست‌ های گوگل با انتظارات بازدیدکنندگان از سایت‌ها مجاور شده است.

سئو و بهینه سازی (SEO)  یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو، عمل افزایش کیفیت و کمیت ترافیکی است که شما از طریق موتورهای جستجوگر دریافت می کنید.

سئو و بهینه سازی یعنی عملیاتی که شما روی وب سایت خود انجام دهید (نه خلاف استاندارد ها) تا وب سایت شما در جستجو کلمات کلیدی ، رتبه بالاتری به دست آورد.

اهداف سئو و بهینه سازی سایت :

امروزه رقابت در بازار کسب و کار اینترنتی ، باعث شده سئو و بهینه سازی سایت بیشتر از همیشه مورد توجه قرار بگیرد. میلیون‌ها کاربر از موتورهای جستجو برای پیدا کردن پاسخ سوالات و حل مشکلات خود استفاده می کنند. پس می توان به این پی برد که اگر صاحب یک سایت , فروشگاه اینترنتی و یا وبلاگ باشید , سئو می‌تواند باعث رشد و رسیدن به اهداف کسب و کارتان شود.
هدف سئو , بالا بردن رتبه و نتایج جست و جوی طبیعی و افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارد شده توسط کاربر به وب سایت است. نمایش سایت شما که هماهنگ با کلمات کلیدی وارد شده توسط کاربر را داشته باشد, دارای مزیت های زیادی هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجو گر است.

بطور کلی اهداف سئو و بهینه سازی را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

 • افزایش بازید از سایت.
 • تبدیل شدن سایت به برند.
 • افزایش ترافیک وب سایت.
 • افزایش رتبه سایت در موتورهای جست و جوگر و بهتر دیده شدن آن.
 • افزایش فروش.
 • ابزاری مناسب برای تبلیغات.

دلایل اهمیت سئو و بهینه سازی سایت :

در مرحله ی اول بهتر است بدانید آمارها نشان میدهد نتیجه اول گوگل ۶۷ % کلیک ها رابه خود اختصاص می دهند.
اکثر کاربران یکی از پنج پیشنهاد بالاتر را در صفحه نتایج جستجو انتخاب می‌کنند و هرچه در این رتبه ‌بندی بالاتر باشید در نتیجه بازدیدکننده و مشتری بیشتری را خواهید داشت.
سئو و بهینه سازی در واقع فقط مخصوص موتورهای جستجو نیست بلکه باعث مرتب شدن سایت و مطالب , بهبود سایت و دید کاربر, و کاربرپسند شده و در نتیجه کاربر لذت بیشتری از سایت شما می برد.
سئو و بهینه سازی همچنین باعث ترویج سایت در شبکه‌های اجتماعی می شود. در واقع افرادی که سایت شما را از طریق موتورهای جستجو کشف می کنند به احتمال زیاد آن را در فیس بوک، اینستاگرام , تلگرام , توییترو دیگر شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک می گذارند.

سئو و بهینه سازی چگونه عمل می کند؟

زمانی که شما عبارت ، کلمه یا سوالی را در موتور های جست و جو سرچ می کنید, موتور جست و جو در کمترین زمان هزاران نتیجه از وب سایت های مختلف نشان می‌دهد. که معمولا فقط ۵-۶ سایت اول برای شما کاربردی است و بقیه نتایج شاید کم اهمیت تر هستند.

پشت پرده ترتیب نتایج جادویی موتورجستجو ؟

در حقیقت برای موتورهای جستجو گر , صدها فاکتور مختلف, مرتب سازی میشوند. تمام تجزیه و تحلیل این فاکتور ها , حاصل بهترین متخصصین دنیاست که طی سالیان زیاد و تولید الگوریتم های بسیار پیچیده که کاربران به بهترین شکل به خواسته های خود برسند.
شاید شما به فکر افتاده باشید که به سراغ آشنایی با الگوریتم های پیچیده ی موتور های جست و جو گر بروید. اما در کل شما نیازی به انجام این کار ندارید. بلکه راههای بسیار زیادی برای بهبود رتبه و کیفیت سایت وجود دارد که با پیروی از آنها میتوانید بدون اطلاع از جزئیات , الگوریتم های جادویی سئو و بهینه سازی بدست آورید و در نتیجه رتبه ی بهتری را در نتایج جست و جو از آن خود کنید.
فاکتورهای موتور جست و جو به دو بخش کلی 1-درون صفحه  (On-Site seo) و 2-برون صفحه (Off-Site seo ) تقسیم می شوند.

سئو داخلی چیست ؟

سئو و بهینه سازی داخلی(internal seo) یا سئو و بهینه سازی درون صفحه(site on seo) به کنترل مستقیم کدها و یا محتویات وب سایت شما از جمله : متن ، تصویر ، پیوند و … مربوط می‌شود ؛ در کل هر چیزی که در وب سایت قرار می دهید مربوط به SEO On Page یا همان سئو ی داخلی می باشد. این روش، پایه و ریشه ی بهینه سازی سایت شماست . زیرا شما بیشترین کنترل را در اینجا دارید و هر گونه تغییراتی که شما در محتویات سایت خود بدهید در نتایج جستجو تاثیر گذار خواهد بود بنابراین خیلی مهم است که بدرستی روش SEO On Page قبل از روش SEO Off Page  انجام گیرد.

سئو و بهینه سازی خارجی چیست ؟

بر خلاف روش SEO On Page که با کنترل مستقیم انجام میشود ، روش سئو خارجی یا سئو برون صفحه شامل تمام اقداماتی است که در خارج از وب سایت شما انجام می‌شود .این روش در درجه اول  تلاش می کند پیوند(link) دهندگانی (پیوندهایی که از سایت‌های دیگر به سایت شما اشاره می‌کنند) بدست آورد. سپس با استفاده از روش‌هایی که در خارج از وب سایت انجام می‌شود به سئوی وب سایت شما برای موتور جستجو گر می‌پردازد.
SEO Off Page یک روش نامحدود است که توسط متخصصین سئو در جهت بدست آوردن پیوند دهندگان(BackLink) ، انجام می‌شود.
 

سئو و بهینه سازی کلاه سفید چیست؟ (white hat)

در سئو کلاه سفید ، متخصصان سئو از روش های استاندارد و پایه SEO استفاده می کنند که منجر به افزایش رتبه سایت در دراز مدت می شود. هیچ تکنیک غیر قانونی در این روش استفاده نمیشود. گوگل و اکثر موتورهای جستجو معتقدند وب سایتی که محتوای با ارزشی داشته باشد به مرور زمان و به صورت طبیعی لینک های زیادی از وب سایت های مختلف دریافت خواهد کرد و در نتیجه رتبه آن بالا میرود. در حقیقت در سئو کلاه سفید  (White Hat SEO) ، لینک سازی به صورتی طبیعی ست که کلاً به واسطه محتوای ارزشمند آن به دست می آید.

سئو کلاه سیاه چیست؟ (Black hat)

در این روش بهینه سازی ، سئو کاران یا مدیران سایت از تکنیک های غیر مجاز و خلاف قوانین موتورهای جستجوگر استفاده می کنند. این روش در مدت زمان کم, نتیجه بسیار قابل قبولی را برای سایت در بر دارد اما پس از گذشت زمان که ممکن است ۱ ماه باشد یا ۱ سال و با فهمیدن گوگل سایت بریک شده و در لیست سیاه گوگل رفته و از نتایج حذف می شود و برای جریمه به صفحات آخر گوگل می رود. بهتر است همین الان صفحات آخر گوگل را بررسی کنید تا به این موضوع پی ببرید.
به زبان ساده اعتبار بخشی جعلی به یک وب سایت از نظر گوگل کاری غیرقانونی بوده و اگر اشخاص تلاش کنند با روش های جعلی و اسپم برای یک وب سایت لینک سازی کنند , توسط گوگل جریمه خواهند شد . سئو و بهینه سازی کلاه سیاه (Black Hat SEO) دارای تکنیک های پیچیده تری هم هست که گوگل قادر به شناسایی آن نیست. ولی گوگل روز به روز هوشمندتر و فریب دادنشش هم سخت تر می شود!

سئو و بهینه سازی سایت در اصفهان:

در این مقاله توسط تیم متخصص یلدا سعی داشتیم تا برای شما روشن سازیم که سئو و بهینه سازی چیست و چه اهمیتی دارد , همین طور بطور کلی با فرآیند سئو و بهینه سازی یک وب سایت آشنایی پیدا کردید , اما اکنون وقت آن رسیده که برای سئو و بهینه سازی سایت خود دست به کار شوید!

اگر قصد دارید تا وب سایت خود را سئو و بهینه سازی کنید یا قبلا این کار را انجام داده و نتیجه ای نگرفته اید !

دیجیتال مارکتینگ یلدا مجموعه است فعال با سابقه 12 ساله در زمینه طراحی، تولید نرم افزار و پیاده سازی پکیج های دیجیتال مارکتینگ در اصفهان و با بهره گیری از متخصصان در این زمینه همراه شما است تا حضورتان را در دنیای بدون مرز تحت وب، پر رنگ کرده، کسب و کارتان را رونق بخشد بهتر است چه خوب است  قبل از هر اقدامی ابتدا با کارشناسان دیجیتال مارکتینگ یلدا مشورت کنید (مشاوره رایگان).

امتیازی ثبت نشده است
دیجیتال مارکتینگ یلدا

دیجیتال مارکتینگ یلدا

 •  اصفهان خیابان شیخ صدوق شمالی کوچه 44 پلاک25
 •  021-28429392
 •  031-36681162
 •  info@yaldadigital.com
 •  www.yaldacms.ir

درباره ما

دیجیتال مارکتینگ یلدا همراه شما است تا حضورتان را در دنیای بدون مرز تحت وب، پر رنگ کرده و کسب و کارتان را رونق بخشد. ما بر آنیم که خالق تغییر باشیم، پس با ما حس همسویی با تغیرات را تجربه کنید و در مسیر موفقیت، آسوده خاطر، گام های بلند بردارید.

با ما همراه باشید

طراحی و پیاده سازی توسط : ديجيتال مارکتينگ يلدا